Building on the success of our first Meemic Masterpieces K-12 grant and art contest, we held a second round to further spotlight student creativity. From almost 500 entries, drawn by school students, three rounds of judging narrowed it down to 50 winners (not an easy task) to each receive a $300 grant for art supplies for the club member's school and an Amazon Fire for the student. The winners will be framed and posted on Meemic’s walls. In addition, every student received a personalized certificate of recognition.
 
This page displays our 50 second-round winners. The winners of our first round can be found on our Pinterest page.
Hannah Grippe

Hannah Grippe

8th Grade
St. Clair Middle School


 
Mai Li Wright

Mai Li Wright

7th Grade
Saginaw Arts and Sciences Academy
 
Eve Miller

Eve Miller

6th Grade
Saginaw Arts and Sciences Academy
 
Ella Miller

Ella Miller

6th Grade
Saginaw Arts and Sciences Academy
 
Destiny Villareal

Destiny Villareal

7th Grade
Saginaw Arts and Sciences Academy
Dylan Oliver

Dylan Oliver

6th Grade
Cathedral of St. Peter School
Joel Prochnicki

Joel Prochnicki

6th Grade
Cathedral of St. Peter School
Dorothy Rose

Dorothy Rose

6th Grade
Cathedral of St. Peter School
 
Haley Massari

Haley Massari

7th Grade
Cathedral of St. Peter School
Taylor Little

Taylor Little

8th Grade
Carrollton Middle School
Aryanna Norris

Aryanna Norris

11th Grade
Greenfield High School
Brooke Jonseck

Brooke Jonseck

12th Grade
Yale High School
 
Madilyn Morris

Madilyn Morris

11th Grade
Yale High School
 
Haley Owen

Haley Owen

10th Grade
Yale High School
 
Kaycee Reid

Kaycee Reid

12th Grade
Yale High School
 
Megan Wilcoxon

Megan Wilcoxon

12th Grade
Yale High School
 
Jade McGuffey

Jade McGuffey

7th Grade
Wyandot Middle School
 
Emily Hill

Emily Hill

11th Grade
Glenwood City High School
 
Lilliana Bass

Lilliana Bass

2nd Grade
Lawrence-Lawson Elementary School
 
Viane Nguyen

Viane Nguyen

5th Grade
Lakewood Creek Elementary School
 
Mackenzie Hiller

Mackenzie Hiller

12th Grade
Yale High School
 
Keely Nykerk

Keely Nykerk

7th Grade
St. Hugo of the Hills
 
Sarah Pflughoeft

Sarah Pflughoeft

8th Grade
Grace Lutheran
 
Natalie Cox

Natalie Cox

7th Grade
Grace Lutheran
Sydney Ferguson

Sydney Ferguson

12th Grade
Yale High School
Zander Connally

Zander Connally

6th Grade
Jefferson 5/6
Jenna Kidle

Jenna Kidle

7th Grade
Reed City Middle School
Stella Friese

Stella Friese

5th Grade
Symons Elementary School
 
Isabelle Borque

Isabelle Borque

12th Grade
Almont High School
 
Mia Bengston

Mia Bengston

5th Grade
Dean Street Elementary School
 
Grace Zimmerman

Grace Zimmerman

11th Grade
Almont High School
 
Amanda Smit

Amanda Smit

12th Grade
Almont High School
 
Kylee Harvey

Kylee Harvey

3rd Grade
North Elementary School
 
Kaeley Wininger

Kaeley Wininger

4th Grade
North Elementary School
 
Maggie Adams

Maggie Adams

5th Grade
Dean Street Elementary School
 
Anna Wickersheim

Anna Wickersheim

4th Grade
Dean Street Elementary School
 
Alyssa Engler

Alyssa Engler

7th Grade
Pierce Middle School
 
Emerson McHenry

Emerson McHenry

10th Grade
Sterling Heights High School
 
Samantha Francis

Samantha Francis

6th Grade
Jefferson 5/6
 
Sky Chandler

Sky Chandler

8th Grade
Clinton Middle School
 
Sierra Putansu

Sierra Putansu

12th Grade
Vestaburg High School
 
Danielle White

Danielle White

9th Grade
Almont High School
 
Tomme Turner

Tomme Turner

7th Grade
Dr. Joseph F. Pollack Academic Center of Excellence
 
Payton Schnieder

Payton Schnieder

10th Grade
Durand High School
 
Megan Fasbender

Megan Fasbender

8th Grade
Hamilton Middle School
 
Ta'Shaya Bolling-Woods

Ta'Shaya Bolling-Woods

4th Grade
Dr. Joseph Pollack Academic Center of Excellence
 
Annabel Philp

Annabel Philp

11th Grade
Stoney Creek High School
 
Ndeye Diagne

Ndeye Diagne

2nd Grade
Dr. Joseph F. Pollack Academic Center of Excellence
 
DeJuan Welch

DeJuan Welch

5th Grade
Dr. Joseph F. Pollack Academic Center of Excellence
 
Imani Eugene

Imani Eugene

5th Grade
Dr. Joseph F. Pollack Academic Center of Excellence